Historie Základní umělecké školy, Praha 8, Taussigova 1150 začíná v roce 1952, kdy byla založena Hudební škola v obci Ďáblice. Ředitelkou školy se stala Marie Brandejsová a kromě ní ve škole působily ještě dvě učitelky. V prvních letech svého působení měla škola okolo 70 žáků, kteří se učili v hudebním oboru hře na housle, klavír a zpěvu. V roce 1960 byla založena pobočka v Čakovicích, která se po jedenácti letech v roce 1971 osamostatnila, a ďáblická škola začala rozšiřovat svou působnost na ďáblické a kobyliské sídliště. V roce 1972 byl založen výtvarný obor, v roce 1975 taneční obor a o rok později obor literárně-dramatický. Učitelé postupně učili na osmi různých základních ďáblických školách.
Od školního roku 1984/1985 začaly být škole postupně předávány do užívání uvolněné pavilony mateřské školy v Taussigově ulici, které byly pro potřeby tehdy Lidové školy umění různě upravovány. V tomto objektu sídlí naše škola dodnes.
V čele školy stály ředitelky Marie Brandejsová, v letech 1952–1983, a Mgr. Helena Kostečková od roku 1983 do roku 1990. Po odchodu Mgr. Kostečkové do důchodu se stal ředitelem školy její zástupce Josef Stráník. Funkci ředitele vykonával do března 1997, do doby, než se rozhodl vyměnit život ve velkoměstě za život a práci v jihočeském Jindřichově Hradci. Ředitelskou funkci od té doby zastává Bc. Bedřich Kameník.
V letech 2000–2005 proběhla zásadní rekonstrukce budovy. Vznikly tak nové prostory vyhovující potřebám výuky v základní umělecké škole a škola se proměnila v moderní objekt s velkoryse řešenými koncertními sály i učebnami. S myšlenkou na modernizaci a rozšíření školy přišel současný ředitel Bc. Bedřich Kameník. Přestavba se mohla zrealizovat díky investičním dotacím z MŠMT a hlavního města Prahy.
V současné době vyučuje přes 70 učitelů v příjemném, inspirujícím prostředí 1290 žáků v oboru hudebním, výtvarném, tanečním a literárně–dramatickém. Někteří z nich navštěvují naše detašovaná pracoviště v městských částech Ďáblice, Dolní Chabry, Bohnice a Čimice.